Zwiedzanie parku narodowego w USA

Poniżej przygotowałam w punktach od czego przygotowania warto zacząć, o czym pamiętać i nie dać się zaskoczyć na miejscu oraz kilka wskazówek, które przydadzą się każdemu, kto planuje odwiedzić park narodowy w USA.

WWW

www.nps.gov

Czyli oficjalna strona każdego parku narodowego, bieżące alerty, podstawowe informacje, mapy. Warto przejrzeć, żeby mieć ogólne pojęcie na co się piszecie. Już sama orientacja, gdzie co jest pozwoli wam poczuć się pewniej na miejscu.

https://www.usgs.gov/science-support/osqi/yes/national-parks

Sprawdzona dawka wiedzy, gdyby ktoś miał niedosyt.

www.interameryka.com

www.szlakiusa.pl

Dużo cennych, przede wszystkim praktycznych i fajnie napisanych artykułów o USA. Pierwsza strona prowadzona jest przez Pawła, naszego rodaka mieszkającego od lat za oceanem, druga należy do Doroty, która imponuje doświadczeniem i znakomitym researchem. Jeśli złapałam się na czymś o czym nie wiedziałam, to dlatego że przeczytałam o tym u Doroty.

www.alltrails.com

Najlepsze szlaki w USA z komentarzami tych, którzy już je pokonali.


PALIWO

Stacji benzynowych w parkach zazwyczaj nie ma, dlatego zatankujcie po drodze przed wjazdem. Warto zwrócić uwagę na ceny, potrafią być bardzo różne, my najgorsze doświadczenie mamy z Chevron. Czy muszę dodawać, że po włączeniu się rezerwy może zrobić się nerwowo, bo kolejna stacja będzie 200 km dalej? 🙂
Na park warto mieć pełen bak paliwa, wbrew pozorom dużo schodzi, szczególnie że wjazd do parku, przejazd i wyjazd może łącznie zająć kilka godzin, np. Yellowstone czy Olympic.
Na stacji najpierw się płaci, najlepiej gotówką, wy decydujecie za ile, standardowy pełny bak to koszt ok. 30 dolarów, zwrócą wam jeśli nie zalejecie za założoną kwotę. Dystrybutory, w których można bezpośrednio płacić kartą, naszych niestety nie przyjmują. Próbowaliśmy wszystkich – walutowych, debetowych i kredytowych, Visa, Mastercard, z 4 różnych banków. Nada.


ZAKUPY

Opuszczając miasto, z którego zaczynacie roadtrip, zatrzymajcie się w dużym markecie, np. Wallmart i zróbcie zakupy: lodówka turystyczna, lód, woda i napoje energetyczne, batoniki, przekąski. Przeprosicie się z nimi po 5h jazdy np. z Vegas nad Wielki Kanion, szczególnie jeśli tak jak my nie jecie fast foodów. Przydadzą się na całej trasie objazdówki i często będziecie je uzupełniać. Naprawdę kupcie całą paletę izotoników… Jeśli chodzi o wodę, to najlepszym rozwiązaniem jest bidon i napełnianie go przy każdej okazji. Powszechne jest picie wody z kranu.


OPŁATY ZA WJAZD | ANNUAL PASS

Wjazd do parku kosztuje zazwyczaj 25-35$ (Yellowstone jest obowiązkowe z Grand Teton, przez który się przejeżdża od południowej strony, oba uszczuplą portfel aż o 55$), jeśli planujecie odwiedzić 3 różne, opłaca się kupić Annual Pass za 80$. Można z nim wjeżdżać przez rok do wszystkich parków narodowych (i nie tylko) w USA. Zarówno wjazd pojedynczy jak i z Annual Pass są na samochód, nie na osobę (są wyjątki, ale bardzo rzadko, wtedy karta pokrywa wjazd dla 4 podróżujących). W jednym samochodzie może być do 15 osób, jeśli jest to niekomercyjna podróż. Roczną wejściówkę można kupić online lub przy wjeździe do pierwszego parku. Trzeba uzupełnić krótki formularz, to jest Ameryka, nikt na was nie zatrąbi, więc się nie stresujcie:) Nam Annual Pass zaproponowała Rangerka widząc trzy bilety z wcześniejszych wizyt i jeszcze oddała 20$!
Niestety bardzo popularne stało się odsprzedawanie wejściówek po powrocie do domu – przez dwa miejsca na podpis na rewersie karty.

Who can sign as the “second” pass owner on an Annual Pass?
The second line can be signed by anyone, such as a spouse, roommate, sibling, etc. The relationship does not matter.


Owszem, osoby nie muszą być ze sobą spokrewnione, ale nie taki był zamysł. Dzielenie się kartą z osobami, które znamy i na tyle często podróżują, by dopisanie się miało sens, a karta później do nas wróci, a odsprzedanie jej to dwie różne rzeczy. Pomijając ten aspekt, kupując Annual Pass czy zwykły wjazd do parku po prostu dokładamy swoją cegiełkę do jego utrzymania, by służył nam i kolejnym pokoleniom. A na koniec, ta spektakularna natura, którą tak chcecie zobaczyć i doświadczyć, po prostu zasługuje na przestrzeganie pewnych reguł i docenienie.

Wiecie, że okładkowe zdjęcia najpierw brały udział w corocznie organizowanym konkursie, w którym nagrodą jest m.in. pojawienie się właśnie na Annual Pass? Niestety tylko dla rezydentów…

https://www.sharetheexperience.org

Annual Pass
nps.gov

Przy wjeździe dostaniecie broszurę z mapą i gazetkę, zawierające kompendium tego co zwiedzacie. Prócz tego nie zabierają miejsca i są lekkie. Szczególnie rozpiskę szlaków, ewentualnie kursów Shuttle Bus, warto mieć przy sobie. Czy szybki dostęp do informacji o godzinach otwarcia parkowych restauracji.

ulotka parku narodowego
nps.gov

VISITOR CENTER

W każdym parku takowe jest. Bez względu na to czy macie cały czas świata czy tylko kilka godzin na zwiedzanie, zacznijcie od wizyty tutaj i zapytajcie co szczególnie polecają zobaczyć, gdzie znajdują się najpiękniejsze punkty widokowe, na który szlak się wybrać. Bezcenna baza wiedzy.
Prócz tego w Visitor Center zawsze jest, choćby mała, ekspozycja przedstawiająca historię parku, jego geologię lub prawowitych mieszkańców. Do tego regularnie wyświetlane są filmy, dzięki którym możemy zrozumieć pewne procesy lub poznać parkowe ciekawostki.
Nie wspomnę o sklepikach z pamiątkami czy szansie na wifi.


POSIŁKI

Pytajcie, od której są śniadania. Im wcześniej na szlaku, tym mniej ludzi, łatwiej zaparkować oraz niższa temperatura, czyli sprawniej się idzie, szczególnie latem. O ile nie wymagam, żebyście byli codziennie na śniadaniu o 6:00, tak będziecie musieli w Zion, żeby zaliczyć must see, czyli The Narrows. Kluczowe znaczenie ma pora dnia również na szlakach Wielkiego Kanionu. Słońce jest zabójcze. Najlepiej schodzić z samego rana, a wracać jak słońce już nie oświetla ścian. Warto o dokładne godziny dla takich atrakcji dopytać w recepcji hotelu, punkcie info czy visitor center.

Jeśli chodzi o pozostałe posiłki to w tych lepszych restauracjach trzeba robić rezerwacje, żeby nie czekać godziny lub dwóch na wolny stolik, alternatywy może nie być lub będzie kiepska. We wpisach o poszczególnych parkach opisuję, gdzie warto zjeść lub których miejsc unikać.

Ile założyć, że wydacie na jedzenie w USA? To zależy jaki model przyjmiecie. My nie przygotujemy posiłków sami. Śniadania i obiadokolacje jemy tylko w restauracjach parkowych/hotelowych, ewentualnie w trasie przejeżdżając przez jakieś większe miasteczko. Oczywiście czasem zaszalejemy, ale trzymamy się zasady 100$ na dzień/os. Jednego wydamy mniej, drugiego więcej. Całość zaokrąglam w górę i w tej kwocie mamy przewidziane też nieplanowane atrakcje jak wypożyczenie jakiegoś sprzętu, wejściówki i paliwo.


HIKING

Czyli piesza wycieczka wyznaczonym szlakiem. W każdym parku trzeba wybrać chociaż jedną, z auta zobaczycie minimum (albo nic), prawdziwe perełki i spektakularne widoki wymagają przejścia się. W materiałach otrzymanych przy wjeździe, ewentualnie ulotkach dostępnych w ośrodkach, zawsze jest rozpiska tras ze względu na poziom trudności oraz czas jaki wam zajmą. Z naszego doświadczenia wynika, że w rzeczywistości jest to ¾, czasem nawet ½ z tego. Szlaki łatwe są dla dzieci. Nie zniechęcajcie się widząc, że coś jest trudne lub bardzo trudne, zawsze można zawrócić. Spotkacie też innych turystów lub Rangerów. Wielokrotnie obce osoby będą was pytać czy wszystko u was w porządku, jak się czujecie, podzielą się nawet swoim jedzeniem.


7 ZASAD NA SZLAKU

→ Jesteś odpowiedzialny za swoje bezpieczeństwo.

→ Zawsze miej ze sobą zapas wody.

→ Nie wybieraj się na szlak sam.

→ Zwracaj uwagę na zmiany pogody (deszcze i nagłe powodzie, tzw. flash flood).

→ Znaj swoje limity, pamiętaj że musisz jeszcze wrócić.

→ Zawsze miej kapelusz przeciwsłoneczny, dodatkowe okrycie i właściwe obuwie.

→ Na trasach nie ma kubłów na śmieci, co wniosłeś, musisz wynieść.


TEMPERATURA

Nawet w sierpniu, w nocy i nad ranem, jest tylko kilka stopni, ale już o 10 wystarczy wam krótki rękaw, w południe będzie 25-30 stopni lub więcej, ale w parkach się tego tak nie odczuwa. Rano nie ubierajcie długich spodni, weźcie bluzy lub polary, jest chłodno, ale po 5 minutach marszu jest naprawdę ok.
Pamiętajcie o małych, lekkich plecakach (na zbędne ubrania, ale przede wszystkim na zapas wody i przekąski) najlepiej takich dedykowanych do pieszych wędrówek, czyli odstających od pleców, dzięki czemu nie będziecie się aż tak pocić.


NOCLEGI

Obowiązkowe rezerwacje noclegów w parkach z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Ostatnio 11 miesięcy przed (wizyta we wrześniu) okazało się za późno. Wybrana data nie była już dostępna, a pozostałe bardzo okrojone. Jeszcze inna historia to kempingi. Te wyprzedają się jeszcze szybciej.
W tych lodge byliśmy, niestety nie wszystkie parki mają swoje bazy noclegowe. W poszczególnych wpisach również znajdziecie kilka słów komentarza.

www.grandcanyonlodges.com

www.zionlodge.com

www.yellowstonenationalparklodges.com

www.brycecanyonforever.com

www.visitsequoia.com

www.travelyosemite.com/lodging/yosemite-lodging-experience/

https://www.olympicnationalparks.com/lodging/olympic-lodging-experience/

https://mtrainierguestservices.com/book-now-mt-rainier/

https://www.glaciernationalparklodges.com

https://www.travelcraterlake.com/lodging-camping/crater-lake-lodge/

Jeśli zdecydujecie się na nocleg w parku, moim zdaniem zgrzeszycie jeśli tego nie zrobicie, nie wyciągajcie bagażu z auta. Po zameldowaniu się w recepcji dostaniecie mapkę, jak dotrzeć do domku, bezpośrednio pod którym można zaparkować. Chyba że pokoje są faktycznie w głównym budynku. Nam do tej pory zdarzyło się to tylko raz. Nie zawsze z opisu na stronie hotelu to wynika.

Parkowe lodge nie należą do najtańszych opcji, ale nocleg w nich sprawa mi zbyt dużą przyjemność, by sobie odmówić. Wolę też zapłacić więcej i zaoszczędzić czas na dojazdach, które potrafią zająć nawet 1,5h. W Grand Canyon Village ceny zaczynają się od 100$ za pokój ze wspólną łazienką, a w Sequoia i Mt.Rainier płaciliśmy ok. 150$. Średnia cena wynosi 200-250$ za najtańszy pokój, chociaż w Olympic doszliśmy do 330$. Także różnice są spore.
Pozostałe noclegi rezerwuję w znakomitej większości na Booking.com, a trzymając się standardów takich jak opinia minimum 8/10 i jak najbliższe położenie w stosunku do danej atrakcji, pokój kosztuje nas czasami mniej niż 100$, średnio 150$, a czasem ponad 250$, bo nie było innego wyboru.

Poniżej po kolei ceny noclegów na wyprawie przez Pacific Northwest, która była jedną z droższych: 332$ (w parku), 232$ (w parku), 150$ (w parku), 225$ (w parku), 538$ (2 noce, przy granicy z parkiem), 98$ (w trasie), 385$ (2 noce w parku), 259$ (w parku), 136$ (w trasie), 251$ (w parku), 119$ (w trasie), 168$ (w mieście).


STARGAZING

Czyli obserwowanie nocnego nieba. Takiego, o którego istnieniu nie mieliście pojęcia. Człowiek z miasta nie jest w stanie sobie wyobrazić jak zupełnie inne niebo możemy mieć nad głowami. Dla 99% ludności USA i Europy zanieczyszczone jest ono światłem. Tylko 2 osoby na 10 widziały Drogę Mleczną! Dlatego powstają specjalnie obszary ciemnego nieba. I najczęściej są to tereny parków narodowych. Ilość gwiazd onieśmiela, jakie one są jasne i wyraźne! Głębia czerni wręcz pochłania. Zawsze wyczekuję tej pierwszej nocy już na miejscu. Emocje są wyjątkowe, dosłownie kręci się w głowie od patrzenia.
Jak już będzie zupełnie ciemno, wyjdźcie na krótki spacer, znajdźcie spot bez latarni ulicznych, świateł z domków lub odjedźcie kawałek, i spójrzcie w górę…

Ciemne niebo niezbędne jest nie tylko dla naszego zdrowia, ale wszystkich żywych stworzeń. Ptaki potrzebują go do nawigacji, część zwierząt dla ochrony i kamuflażu, około 70% ssaków jest aktywnych głównie nocą, a niektóre rośliny tylko wtedy rosną.

Poniżej zestawienie parków, których obszary uznano za najlepsze do stargazingu:
Big Bend National Park 
Capitol Reef National Park
Death Valley National Park
Great Basin National Park
John Day Fossil Beds National Monument
Natural Bridges National Monument

Więcej na stronie National Park Service.

stargazing - nocne niebo w Zion
Under Canvas, Park Narodowy Zion, UT

 

o mnie

pobrane
Monika Jończyk

Autorka bloga

Nazywam się Monika, jestem ostatnim rocznikiem starej matury i 4-letniego liceum, absolwentką prawa, a swoją karierę porzuciłam tuż przed egzaminem zawodowym, żeby zastosować myśl, że żałować będę tylko tego czego nie zrobiłam.

facebook

najlepsze posty

newsletter

Bądź na bieżąco!

Przekraczając granicę większość podróżnych musi okazać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy ponad planowany pobyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry

Ta strona korzysta z plików cookies. Zobacz więcej informacji.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close