Przygotowanie podróży do USA

Przekraczając granicę większość podróżnych musi okazać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy ponad planowany pobyt. Wyjątek stanowią obywatele niektórych krajów, w tym Polski, którzy powinni okazać paszport ważny przez okres planowanego pobytu. Niezbędna jest autoryzacja ESTA lub wiza.

BILETY LOTNICZE

Jeśli to możliwe kupcie je po ułożeniu planu wycieczki, może być nawet wstępny zarys tego co chcecie zobaczyć z wyszczególnieniem miast czy parków. Sprawdźcie odległości między nimi (te zawsze zaskakują, a na miejscu okazuje się być dalej/dłużej), czas jaki wam zajmie dojechanie do atrakcji i ich zwiedzenie.
Nie, Yosemite czy Yellowstone nie da się zobaczyć w jeden dzień! Nie, po przylocie nie dacie rady przejechać z LA nad Wielki Kanion…
Dodajcie dzień lub dwa zapasu.
Jeśli będziecie wypożyczać auto w miejscu przylotu, a oddawać gdzie indziej, upewnijcie się, że jest to możliwe. Ja musiałam odwrócić kolejność całej wyprawy, ponieważ wypożyczalnia nie przewidywała odebrania auta w Rapid City i oddania w Las Vegas, ale odwrotnie już tak.

Okazje cenowe śledzę przede wszystkim na facebookowych profilach TanieLoty, Fly4free, Flipo, WakacyjniPiraci, MlecznePodróże. Jeśli pojawia się jakaś promocja, zaczynam sprawdzać wszelkie dostępne opcje w wyszukiwarkach Skyscanner, Opodo, GotoGate itp. i bezpośrednio na stronach linii lotniczych. Warte uwagi są promocje lub wyprzedaże w LOT. Nam udało się polecieć do Los Angeles za 1800 zł.
Cena w sezonie poniżej 3000 zł za osobę jest dobra, okolice 2500 zł bardzo dobra, poniżej 2000 zł to już wisienka na torcie (maksymalnie dwie przesiadki, czas podróży ok. 15h, wylot z Polski lub Niemiec).

UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE

Jest absolutnie obowiązkowe. Wykupcie je koniecznie przed wylotem. Niektóre firmy nie zgadzają się na objęcie ubezpieczeniem, jeśli już jesteśmy za oceanem. Raz zdarzyło mi się zapomnieć i musiałam posiłkować się dwiema ofertami, z czego ta bardziej elastyczna i tak zaczynała działać dopiero następnego dnia.
My korzystamy z Elvia, która często oferuje kody zniżkowe. Niestety raz skończyło się na tygodniowym pobycie w szpitalu oraz powrocie transportem medycznym do Polski. Oczywiście nie wszystko szło gładko, ale najważniejszy był finał. Mogę po naszych doświadczeniach polecić tą firmę.

Wykupienie dwutygodniowego ubezpieczenia, które pokrywa koszty leczenia do 80 000 euro to wydatek 250 zł na osobę, do 200 000 euro – 500 zł.

WYPOŻYCZENIE AUTA

Odbiór najwygodniejszy jest bezpośrednio po przylocie, na lotnisku. Nie opłaca się jechać taksówką do hotelu, np. w Las Vegas zapłacimy 25-30$ w jedną stronę, a parking w hotelu dla gości jest darmowy. Nawet jeśli pierwszego dnia pobytu zwiedzamy miasto i samochód nie będzie nam potrzebny, wyjdzie finansowo na to samo, a stracimy cenny czas.

Ostatnio najtaniej jest na oficjalnych stronach wypożyczalni. Wcześniej korzystałam z bardzo wygodnych porównywarek cenowych:

www.rentalcars.com

http://www.economycarrentals.com

My prawie zawsze mamy samochód z Alamo (w większości firm to wy wybieracie auto na parkingu, przy rezerwacji decydujecie tylko o klasie pojazdu: ekonomiczny, kompaktowy, intermediate, full-size). Polecamy Mustanga cabrio, z zaznaczeniem, że do bagażnika wejdzie tylko jedna duża torba, ewentualnie dwie mniejsze, oraz Nissana Altima, którego po prostu nie trzeba tankować! Co do Mustanga to podpowiem jeszcze, że bez problemu przejechaliśmy nim przez każdą atrakcję, łącznie z Doliną Monumentów.
Jeśli zwrot auta nastąpi w innym mieście, mogą naliczyć dodatkową opłatę. Za oddanie w Rapid City w 2017 roku zapłaciłam ponad 300$. Ale może to być darmowe, w zależności od lokalizacji (np. Miami-Charlotte), także trzeba szukać dobrych ofert, obowiązuje taka cena jaką widzimy.

Koszt wypożyczenia samochodu może być bardzo różny, nawet w podobnej konfiguracji (termin, ilość dni). Poniżej rozpiska naszych wydatków bez ubezpieczenia i paliwa:

sierpień 2017, Las Vegas – Rapid City, 10 dni, Mustang – 700$
kwiecień 2018, Los Angeles, 7 dni, Dodge – 270$
sierpień/wrzesień 2018, Las Vegas, 7 dni, Mustang – 525$
kwiecień/maj 2019, Miami-Charlotte, 13 dni, Nissan – 186$
sierpień 2019, Seattle, 15 dni, Nissan – 647$
marzec 20202, Salt Lake City, 15 dni, Full Size SUV – 850$
sierpień 2020, Las Vegas, 17 dni, Mustang – 983$

UBEZPIECZENIE

Wypożyczając przez pośrednika, polską stronę (!) rentalcars.com, mamy wliczone w cenę ubezpieczenie LDW (Loss Damage Waiver; kradzież, wandalizm czy inna szkoda niepowstała w ruchu drogowym) oraz CDW (Collision Damage Waiver; zarysowanie samochodu, stłuczka lub wypadek). Co ważne przednia szyba, opony, podwozie, wymiana zamków, kluczyków i opłata za holowanie nie są objęte żadnym z tych ubezpieczeń.

Nasza odpowiedzialność ogranicza się do tzw. wkładu własnego/depozytu, który wypożyczalnia blokuje na naszej karcie kredytowej w momencie odbioru. Jest to maksymalna kwota, którą wypożyczalnia może obciążyć nas za niektóre uszkodzenia, a jego wysokość jest określona w zasadach i warunkach obowiązujących dla danego samochodu; zazwyczaj kilkaset dolarów. Jeśli chcemy i tego uniknąć, możemy wykupić ubezpieczenie wkładu własnego. Pełne/Extra ubezpieczenie to wydatek poniżej 10$ dziennie. Ubezpieczalnia pokrywa opłaty związane z powstałą szkodą, awarią pojazdu, korzystaniem z usług pomocy drogowej, wymianą opon, szyb oraz świateł, a także utraty kluczy. Co ciekawe, ja jeszcze nigdy takiego depozytu nie miałam na swojej karcie.

Jest jeszcze trzecia opcja, a mianowicie roczne ubezpieczenie, które kosztuje 50-60 funtów i obejmuje wszystkich użytkowników samochodu, nawet jeśli podczas wypożyczania nie wykupimy opcji drugiego kierowcy. Jeśli planujecie dwa wyjazdy do USA w ciągu roku, wydatek zwraca się od razu.
Popularne uszkodzenia (opony, szyby, dach, podwozie) są objęte ochroną do 50 000 funtów, a następstwa nieszczęśliwych wypadków do 10 000 funtów w opcji deluxe.
Przejrzałam wiele firm oferujących takie rozwiązanie, Worldwide Insurace było jedyną, która honorowała polskie obywatelstwo i miała rozsądną finansowo ofertę. Pytanie jak to wygląda w razie wystąpienia szkody.

http://www.worldwideinsure.com

LIMITY

Mandaty za przekroczenie prędkości są surowe, kierowałabym się rozsądkiem. Jeśli jedziemy przez zapomnianą przez wszystkich drogę, szanse na kontrolę wydają się znikome, a zdarzają się takie historie jak pojawiające się auto szeryfa absolutnie znikąd lub słynne amerykańskie drony… Jeśli współtowarzysze ruchu drogowego jadą szybciej niż znaki nakazują, brałabym przykład:) Dla przypomnienia – 1 mila to 1,6 km.

PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO

Oczywiście jest to tylko kilka przykładów, ale najczęściej spotykanych, a przede wszystkim różniących się od naszych krajowych przepisów:

– sygnalizacja świetlna jest po drugiej stronie skrzyżowania, my zatrzymujemy się normalnie, świateł po prostu nie będziemy mieć “nad głową”, skręcając nie patrzymy na światła, które będziemy mieć tuż przed sobą po skręcie, nie dotyczą nas a samochody za nami, czekające przed skrzyżowaniem
– na czerwonym świetle możemy skręcić w prawo, chyba że przy sygnalizatorze jest znak NO TURN ON RED
– pierwszeństwo na skrzyżowaniu ze znakami ALL WAYS STOP zależy od tego, kto dojechał do skrzyżowania wcześniej (może być też 3 WAY, 4 WAY STOP)
– o zakazie wyprzedzania informuje żółty znak NO PASS lub NO PASSING

– na autostradzie można jechać 10 mil/h szybciej niż wskazują znaki
– jeśli mijacie roboty drogowe lub jakichkolwiek pracowników przy drodze, musicie znacznie zwolnić, za potrącenie takiej osoby idzie się do więzienia
– jeśli na poboczu widzicie pojazd uprzywilejowany (np. kontrola drogowa) zmieńcie pas, żeby nie przejeżdżać tuż obok
– jeśli zatrzyma was policja, zostańcie w samochodzie, otwórzcie okno i czekajcie, ręce trzymajcie na kierownicy

– białe linie oddzielają pasy ruchu o tym samym kierunku, przekraczanie linii ciągłych, by zmienić pas jest zabronione
– żółte linie oddzielają pasy ruchu o przeciwnych kierunkach
– dwóch żółtych linii ciągłych (wyznaczających środek drogi) nie można przekraczać (chociaż zdarzają się wyjątki takie jak skręt w lewo w drogę wewnętrzną lub podjazd), połączenie linii ciągłej i przerywanej może przekraczać pod warunkiem, że część przerywana jest po naszej stronie

– jeśli krawężnik pomalowany jest na jakiś kolor (żółty lub czerwony), nie wolno przy tym odcinku parkować

INTERNET

Bez niego nie macie szans dotrzeć do celu, oczywiście mam na myśli nawigację. Można skorzystać z tej oferowanej przez wypożyczalnię, ale nigdy jej nie sprawdziliśmy.
W parkach zazwyczaj nie ma zasięgu, dlatego przed wyruszeniem w drogę warto załadować trasę póki sieć lub wifi jest, żeby działała też offline. Na miejscu możecie kupić kartę amerykańską np. w salonach AT&T, T-Mobile, nie polecam Verizon, lub sklepach typu Best Buy.
Ewentualnie można wykupić u swojego operatora pakiet internetu do USA, ale wychodzi kilkukrotnie drożej.

Ostatnio pojawiła się ciekawa oferta w Plusie na kartę ‘Pakiet Euroatlantycki – tani internet w Roamingu w Mix i Na Kartę’, gdzie 1 GB kosztuje 39 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *