Zwiedzanie parku narodowego

Nie ma przesady w twierdzeniu, że na zwiedzaniu ogromnych obszarów amerykańskich parków narodowych można spędzić całe życie. Niestety odwiedzający mają zazwyczaj dzień lub dwa, dlatego warto się przygotować z wyprzedzeniem i nie tracić czasu na miejscu.

WWW

www.nps.gov

Czyli oficjalna strona każdego parku narodowego, bieżące alerty, podstawowe informacje. Warto przejrzeć, żeby mieć ogólne pojęcie na co się piszecie, a które może przydać się już po przyjeździe.

www.interameryka.com

www.szlakiusa.pl

Dużo cennych, praktycznych i fajnie napisanych artykułów o USA. Pierwsza strona prowadzona jest przez Pawła, naszego rodaka mieszkającego od lat za oceanem, druga należy do Doroty, która imponuje doświadczeniem i znakomitym researchem. Jeśli złapałam się na czymś o czym nie wiedziałam, to dlatego że przeczytałam o tym u Doroty.

www.alltrails.com

Najlepsze szlaki w USA z komentarzami tych, którzy już je pokonali.

PALIWO

– brak stacji benzynowych w parkach, tankujcie po drodze przed wjazdem, warto zwrócić uwagę na ceny, potrafią być bardzo różne, my najgorsze doświadczenie mamy z Chevron, nie muszę dodawać, że po włączeniu się rezerwy może zrobić się nerwowo, bo kolejna stacja będzie 200 km dalej:)
– na park warto mieć pełen bak paliwa, wbrew pozorom dużo schodzi, szczególnie że wjazd do parku, przejazd i wyjazd może łącznie zająć kilka godzin, np. Yellowstone
– na stacji najpierw się płaci, najlepiej gotówką, wy decydujecie za ile, pełny bak to koszt 20-30 dolarów, zwrócą wam jeśli nie zalejecie za założoną kwotę. Są dystrybutory, w których można płacić kartą, ale naszych niestety nie przyjmują.

ZAKUPY

Opuszczając miasto, z którego zaczynacie, zatrzymajcie się w dużym markecie, np. Wallmart i zróbcie zakupy: lodówka turystyczna, lód, woda i napoje energetyczne, batoniki, przekąski, przeprosicie się z nimi np. po 5h jazdy z Vegas nad Wielki Kanion:) Przydadzą się na całej trasie objazdówki i często będziecie je uzupełniać. Naprawdę kupcie całą paletę izotoników… Jeśli chodzi o wodę, to najlepszym rozwiązaniem jest bidon i napełnianie go przy każdej okazji. Powszechne jest picie wody z kranu.

ANNUAL PASS

Wjazd do parku kosztuje zazwyczaj 35$ (Yellowstone jest obowiązkowe z Grand Teton, przez który się przejeżdża, oba uszczuplą portfel o 55$), jeśli planujecie odwiedzić 3 różne, opłaca się kupić Annual Pass za 80$ i można wjeżdżać przez rok do wszystkich parków w USA. Zarówno wjazd pojedynczy jak i z Annual Pass są na samochód, nie na osobę. Roczną wejściówkę można kupić online lub przy wjeździe do pierwszego parku Trzeba uzupełnić krótki formularz, to jest Ameryka, nikt na was nie zatrąbi, więc się nie stresujcie:)
Nam Annual Pass zaproponowała Rangerka widząc trzy bilety ze wcześniejszych wizyt i jeszcze oddała 20$!

Annual Pass
nps.gov

Przy wjeździe dostaniecie broszurę i gazetkę, zawierające kompendium tego co zwiedzacie. Prócz tego nie zabierają miejsca i są lekkie, szczególnie mapkę szlaków warto mieć przy sobie, ewentualnie rozpiskę kursów Shuttle Bus.

ulotka parku narodowego
nps.gov

VISITOR CENTER

W każdym parku takowe jest. Jeśli nie macie nieograniczonego czasu na zwiedzanie, zacznijcie od wizyty tutaj i zapytajcie co szczególnie polecają zobaczyć, gdzie znajdują się najpiękniejsze punkty widokowe, na który szlak się wybrać oraz ile czasu to zajmie. Bezcenna baza wiedzy.
Prócz tego w Visitor Center zawsze jest, choćby mała, ekspozycja przedstawiająca historię parku, jego geologię lub prawowitych mieszkańców. Do tego regularnie wyświetlane są filmy, dzięki którym możemy zrozumieć pewne procesy lub poznać parkowe ciekawostki.
Nie wspomnę o sklepikach, pamiątkach czy szansie na wifi.

POSIŁKI

Pytajcie, od której są śniadania. Im wcześniej na szlaku, tym mniej ludzi, łatwiej zaparkować oraz niższa temperatura, czyli łatwiej się idzie, szczególnie latem. O ile nie wymagam, żebyście byli codziennie na śniadaniu o 6:00, tak będziecie musieli w Zion, żeby zaliczyć najważniejszą atrakcję, The Narrows. Kluczowe znaczenie ma pora dnia również na szlaku w Wielkim Kanionie. Słońce jest zabójcze. Najlepiej schodzić z samego rana, a wracać jak słońce już nie oświetla ścian. Warto o dokładne godziny dopytać w recepcji lub punkcie info.

Jeśli chodzi o pozostałe posiłki to w tych lepszych restauracjach trzeba robić rezerwacje, żeby nie czekać godziny lub dwóch na wolny stolik, alternatywy może nie być lub będzie kiepska. We wpisach o poszczególnych parkach opisuję, gdzie warto zjeść.

HIKING

Czyli wycieczka wyznaczonym szlakiem. W każdym parku trzeba wybrać chociaż jedną, z auta zobaczycie minimum (albo nic), prawdziwe perełki i spektakularne widoki wymagają przejścia się. W materiałach otrzymanych przy wjeździe, ewentualnie ulotkach dostępnych w ośrodkach, zawsze jest rozpiska tras ze względu na poziom trudności oraz czas jaki wam zajmie. Z naszego doświadczenia wynika, że w rzeczywistości jest to ¾, czasem nawet ½ z tego. Szlaki łatwe są dla dzieci. Nie zniechęcajcie się widząc, że coś jest trudne lub bardzo trudne, zawsze można zawrócić. Spotkacie też innych turystów lub Rangers. Wielokrotnie obce osoby będą was pytać czy wszystko u was w porządku, jak się czujecie, podzielą się nawet swoim jedzeniem.

7 ZASAD NA SZLAKU

→ Jesteś odpowiedzialny za swoje bezpieczeństwo.

→ Zawsze miej ze sobą zapas wody.

→ Nie wybieraj się na szlak sam.

→ Zwracaj uwagę na zmiany pogody (deszcze i nagłe powodzie, tzw. flash flood).

→ Znaj swoje limity, pamiętaj że musisz jeszcze wrócić.

→ Zawsze miej kapelusz przeciwsłoneczny, dodatkowe okrycie i właściwe obuwie.

→ Na trasach nie ma kubłów na śmieci, co wniosłeś, musisz wynieść.

TEMPERATURA

Nawet w sierpniu, w nocy i nad ranem, jest tylko kilka stopni, ale już o 10 wystarczy wam krótki rękaw, w południe będzie 25-30 stopni, ale w parkach się tego tak nie odczuwa. Rano nie ubierajcie długich spodni, weźcie bluzy lub polary, jest chłodno, ale po 5 minutach marszu jest naprawdę ok. Powinniście mieć małe, lekkie plecaki na zbędne ubrania, ale przede wszystkim na zapas wody i przekąski, najlepiej typowe do pieszych wędrówek, odstające od pleców, dzięki czemu nie będziecie się aż tak pocić.

NOCLEGI

Obowiązkowe rezerwacje noclegów w parkach z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Ostatnio 11 miesięcy przed (wizyta we wrześniu) okazało się za późno. Wybrana data nie była już dostępna, a pozostałe bardzo okrojone. Jeszcze inna historia to kempingi. Te wyprzedają się jeszcze szybciej.

www.grandcanyonlodges.com

www.zionlodge.com

www.yellowstonenationalparklodges.com

www.brycecanyonforever.com

www.visitsequoia.com

www.travelyosemite.com/lodging/yosemite-lodging-experience/

https://www.olympicnationalparks.com/lodging/olympic-lodging-experience/

https://mtrainierguestservices.com/book-now-mt-rainier/

https://www.glaciernationalparklodges.com

https://www.travelcraterlake.com/lodging-camping/crater-lake-lodge/

Jeśli zdecydujecie się na nocleg w parku, moim zdaniem zgrzeszycie jeśli tego nie zrobicie, w którejś z lodge, nie wyciągajcie bagażu z auta. Po zameldowaniu się w recepcji dostaniecie mapkę, jak dotrzeć do domku, bezpośrednio pod którym można zaparkować. Chyba że pokoje są faktycznie w głównym budynku.

STARGAZING

Czyli obserwowanie nocnego nieba. Takiego, o którego istnieniu nie mieliście pojęcia. Człowiek z miasta nie jest w stanie sobie wyobrazić jak zupełnie inne niebo możemy mieć nad głowami. Dla 99% ludności USA i Europy zanieczyszczone jest ono światłem. Tylko 2 osoby na 10 widziały Drogę Mleczną! Dlatego powstają specjalnie obszary ciemnego nieba. I najczęściej są to tereny parków narodowych. Ilość gwiazd onieśmiela, jakie one są jasne i wyraźne! Głębia czerni wręcz pochłania. Zawsze wyczekuję tej pierwszej nocy już na miejscu. Emocje są wyjątkowe, dosłownie kręci się w głowie od patrzenia.
Jak już będzie zupełnie ciemno, wyjdźcie na krótki spacer, znajdźcie spot bez latarni ulicznych, świateł z domków lub odjedźcie kawałek, i spójrzcie w górę…

Ciemne niebo niezbędne jest nie tylko dla naszego zdrowia, ale wszystkich żywych stworzeń. Ptaki potrzebują go do nawigacji, część zwierząt dla ochrony i kamuflażu, około 70% ssaków jest aktywnych głównie nocą, a niektóre rośliny tylko wtedy rosną.

Poniżej zestawienie parków, których obszary uznano za najlepsze do stargazingu:
Big Bend National Park 
Capitol Reef National Park
Death Valley National Park
Great Basin National Park
John Day Fossil Beds National Monument
Natural Bridges National Monument

Więcej na stronie National Park Service.

stargazing - nocne niebo w Zion
Under Canvas, Park Narodowy Zion, UT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *