Zwiedzanie parku narodowego

Nie ma przesady w twierdzeniu, że na zwiedzaniu ogromnych obszarów parków narodowych można spędzić całe życie.

WWW

www.nps.gov

Czyli oficjalna strona każdego parku narodowego, bieżące alerty, podstawowe informacje. Warto przejrzeć, żeby mieć ogólne pojęcie na co się piszecie, a które może przydać się już na miejscu.

www.interameryka.com

www.szlakiusa.pl

Dużo cennych, praktycznych i fajnie napisanych artykułów o USA. Pierwsza strona prowadzona jest przez Pawła, naszego rodaka mieszkającego od lat za oceanem, druga należy do Doroty, która imponuje doświadczeniem i znakomitym researchem. Jeśli złapałam się na czymś o czym nie wiedziałam, to dlatego że przeczytałam o tym u Doroty.

www.alltrails.com

Najlepsze szlaki w USA z komentarzami tych, którzy już je pokonali.

PALIWO

– brak stacji benzynowych w parkach, tankujcie po drodze przed wjazdem, warto zwrócić uwagę na ceny, potrafią być bardzo różne, my najgorsze doświadczenie mamy z Chevron, nie muszę dodawać, że po włączeniu się rezerwy może zrobić się nerwowo, bo kolejna stacja będzie 200 km dalej:)
– na park warto mieć pełen bak paliwa, wbrew pozorom dużo schodzi, szczególnie że wjazd do parku, przejazd i wyjazd może łącznie zająć kilka godzin, np. Yellowstone
– na stacji najpierw się płaci, najlepiej gotówką, wy decydujecie za ile, pełny bak to koszt 20-30 dolarów, zwrócą wam jeśli nie zalejecie za założoną kwotę. Są dystrybutory, w których można płacić kartą, ale naszych niestety nie przyjmują.

ANNUAL PASS

– wjazd do parku kosztuje zazwyczaj 35$ (Yellowstone jest obowiązkowe z Grand Teton, przez który się przejeżdża, oba uszczuplą portfel o 55$), jeśli planujecie odwiedzić 3 różne, opłaca się kupić Annual Pass za 80$ i można wjeżdżać przez rok do wszystkich parków w USA. Zarówno wjazd pojedynczy jak i z Annual Pass są na samochód, nie na osobę. Można kupić online lub przy wjeździe do pierwszego parku (trzeba uzupełnić krótki formularz, to jest Ameryka, nikt na was nie zatrąbi, więc się nie stresujcie:)
Nam zaproponowała wejściówkę Rangerka widząc trzy bilety ze wcześniejszych wizyt i jeszcze oddała 20$!
– przy wjeździe dostaniecie broszurę i gazetkę, zawierające kompendium tego co zwiedzacie, prócz tego nie zabierają miejsca i są lekkie, szczególnie mapkę szlaków warto mieć przy sobie, ewentualnie rozpiskę kursów Shuttle Bus

nps.gov

VISITOR CENTER

W każdym parku takowe jest. Jeśli nie macie nieograniczonego czasu na zwiedzenie, zacznijcie od wizyty tutaj i zapytajcie co szczególnie polecają zobaczyć oraz ile czasu to zajmie. Bezcenna baza wiedzy.

POSIŁKI

Pytajcie, od której są śniadania, im wcześniej na szlaku, tym mniej ludzi i niższa temperatura, czyli łatwiej się idzie (o ile nie wymagam, żebyście byli codziennie na śniadaniu o 6 rano, tak będziecie musieli w Zion, żeby zaliczyć najważniejszą atrakcję, The Narrows. Ciąg dalszy nastąpi:) Znaczenie ma pora dnia w Wielkim Kanionie, schodzi się w niższej temperaturze, a wchodzi jak słońce już nie oświetla ścian, warto o to dopytać w recepcji lub punkcie info.

Jeśli chodzi o pozostałe posiłki to w tych lepszych restauracjach trzeba robić rezerwacje, żeby nie czekać godziny lub dwóch na wolny stolik, alternatywy może nie być lub będzie kiepska. We wpisach o poszczególnych parkach opisuję, gdzie warto zjeść.

HIKING

Czyli wycieczka wyznaczonym szlakiem. W każdym parku trzeba wybrać chociaż jedną, z auta zobaczycie minimum (albo nic), prawdziwe perełki i spektakularne widoki wymagają przejścia się. W materiałach otrzymanych przy wjeździe, ewentualnie ulotkach dostępnych w ośrodkach, zawsze jest rozpiska tras ze względu na poziom trudności oraz czas jaki wam zajmie. Z naszego doświadczenia wynika, że w rzeczywistości jest to ¾, czasem nawet ½ z tego. Szlaki łatwe są dla dzieci. Nie zniechęcajcie się widząc, że coś jest trudne lub bardzo trudne, zawsze można zawrócić. Spotkacie też innych turystów lub Rangers, wielokrotnie obce osoby będą was pytać czy wszystko jest ok, jak się czujecie, podzielą się nawet swoim jedzeniem.

ZAKUPY

Opuszczając miasto, z którego zaczynacie, zatrzymajcie się w dużym markecie, np. Wallmart i zróbcie zakupy: lodówka turystyczna, lód, woda i napoje energetyczne, batoniki, przekąski, przeprosicie się z nimi po 5h jazdy:) Przydadzą się na całej trasie objazdówki i często będziecie je uzupełniać. Naprawdę kupcie całą paletę izotoników… Jeśli chodzi o wodę, to najlepszym rozwiązaniem jest bidon i napełnianie go przy każdej okazji. Powszechne jest picie wody z kranu.

NOCLEGI

Obowiązkowe rezerwacje noclegów w parkach, z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Ostatnio 11 miesięcy (wizyta we wrześniu) było za mało. Wybrana data nie była już dostępna.

www.grandcanyonlodges.com

www.zionlodge.com

www.yellowstonenationalparklodges.com

www.brycecanyonforever.com

www.visitsequoia.com

www.travelyosemite.com/lodging/yosemite-lodging-experience/

https://www.olympicnationalparks.com/lodging/olympic-lodging-experience/

https://mtrainierguestservices.com/book-now-mt-rainier/

https://www.glaciernationalparklodges.com

https://www.travelcraterlake.com/lodging-camping/crater-lake-lodge/

Jeśli zdecydujecie się na nocleg w parku, moim zdaniem zgrzeszycie jeśli tego nie zrobicie, w którejś z lodge, nie wyciągajcie bagażu z auta. Po zameldowaniu się w recepcji dostaniecie mapkę, jak dotrzeć do domku, bezpośrednio pod którym można zaparkować. Chyba że pokoje są faktycznie w głównym budynku.

TEMPERATURA

Nawet w sierpniu, w nocy i nad ranem, jest tylko kilka stopni, ale już o 10 wystarczy wam krótki rękaw, w południe będzie 25-30 stopni, ale w parkach się tego tak nie odczuwa. Rano nie ubierajcie długich spodni, weźcie bluzy lub polary, jest chłodno, ale po 5 minutach marszu jest naprawdę ok. Powinniście mieć małe, lekkie plecaki na zbędne ubrania, ale przede wszystkim na zapas wody i przekąski, najlepiej typowe do pieszych wędrówek, odstające od pleców, dzięki czemu nie będziecie się aż tak pocić.