Yosemite

Mirror Lake Trail

3028 km² parku narodowego, na którego terenie znajduje się legendarny El Capitan – święty Graal wspinaczy, i o którym obejrzałam najwięcej filmów. Zdjęcia ukazujące jego surowe oblicze pozostają w pamięci na długo i mobilizują, żeby park jak najszybciej odwiedzić. Perła w koronie Kalifornii. Yosemite.

Do trzech razy sztuka? Podczas mojej pierwszej objazdówki po USA popełniłam błąd praktycznie przejeżdżając przez ten park. W dodatku był to okres wakacyjny, czyli wszystkie wodospady wyschły. Za drugim razem wybraliśmy się w kwietniu, przeżywając prawdziwy koszmar na drodze dojazdowej. Mgła była tak gęsta, że nie widzieliśmy linii wymalowanych na jezdni, w dodatku padał deszcz, a my byliśmy wykończeni po całym dniu spędzonym w parku Sekwoi. W temperaturze testującej wytrzymałość przeciwnika, w zupełnych ciemnościach, wpadliśmy do domku, marząc tylko o śnie. Z samego rana, ubrani w puchowe kurtki i pełni werwy, zostaliśmy nagrodzeni widokiem, który czekał dosłownie tuż za drzwiami. Ogromny Yosemite Falls!

Yosemite - ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie

Tym razem mieliśmy cały dzień – co najmniej o dwa za mało… Mam wrażenie, że nic nie zobaczyliśmy. Kolory nie te, zimno jak szlag. Nie wiem jak się zabrać za ten park. Gdyby to nie było Yosemite, po prostu bym go skreśliła. Ale wiem, że to moja wina i zamierzam zrobić trzecie podejście. Kiedyś.

https://www.nps.gov/carto/hfc/carto/media/YOSEmap1.pdf

https://www.nps.gov/carto/hfc/carto/media/YOSEmap2.pdf

widok z domków Yosemite Valley Lodge

WODOSPADY

Daty otwarcia i zamknięcia poszczególnych dróg:

https://www.nps.gov/yose/planyourvisit/tiogaopen.htm

Najlepszą porą na zobaczenie ich niezliczonej ilości jest wiosna, dzięki roztopom. Warto tak wycelować, żeby wodospady jeszcze były, a drogi zostały już otwarte, chociaż częściowo.

Yosemite Falls, jeden z największych na świecie, mierzący aż 740 metrów. Widoczny praktycznie z każdego miejsca, zarówno w Dolinie jak i drodze wyjazdowej z parku. Można również skusić się na hiking, o czym piszę niżej.

Horsetail Fall, słynny płonący wodospad. Legendarny efekt wywołany przez zachodzące słońce można podziwiać tylko w połowie lub pod koniec lutego. Marzenie.

https://www.nps.gov/yose/planyourvisit/waterfalls.htm

Horsetail Fall
photo Sara Jones

ATRAKCJE

Glacier Point (późny maj-październik/listopad), który niestety podczas naszej wizyty był zamknięty, a rozpościera się z niego majestatyczny widok na Dolinę, Half Dome oraz trzy wodospady. Musieliśmy zadowolić się Tunnel View, z którego za to spojrzymy na parkową widokówkę z El Capitan (kilometr czystego granitu) na pierwszym planie.

Yosemite Valley, czyli park widziany ‘z parteru’ z Yosemite Falls na czele i drewnianymi kładkami, którymi można przejść się i podziwiać okolicę.
Dla tych, którzy nie planują wizyty w Sequioa NP, a chcą przekonać się o rozmiarze tych drzew, punkt obowiązkowy to Mariposa Grove, w którym rośnie ich ponad 500. Do wyboru mamy cztery piesze trasy.

Hiking, my skusiliśmy się na Yosemite Falls Trail. Z każdym zakrętem pozbywaliśmy się kolejnej warstwy ubrań i zaraz je zakładaliśmy z powrotem robiąc przystanek. Jest wąsko, tłoczno i stromo. Kamienie osuwają się spod stóp, ja nawet zaliczyłam upadek. Umordowałam się, zaczęło dokuczać mi kolano i zawróciłam przed dotarciem do wodospadu. Moim zdaniem widoki po drodze nie były warte zachodu.
Za to Mirror Lake Trail było cudowne. Zdecydowanie bardziej spacer, a nie wędrówka.

https://www.nps.gov/yose/planyourvisit/hiking.htm

https://www.nps.gov/yose/planyourvisit/upload/valleyhikes.pdf

Tunnel View
Yosemite Valley i Yosemite Falls
Yosemite Falls
Yosemite Valley
Yosemite Falls Trail
Lake Mirror Trail

NOCLEG

My standardowo zatrzymaliśmy się w środku parku, w Yosemite Valley Lodge. Domki typowe, przestronne i świetnie położone. Oszczędność czasu przede wszystkim! Dojazd z pobliskiego miasteczka to 1,5h.

https://www.travelyosemite.com/lodging/yosemite-lodging-experience/

JEDZENIE

Do tej pory, we wszystkich parkach, śniadania były naprawdę ok. Kolacje też da radę zjeść smaczne. Ale nie w Yosemite. Nowo otwarta, główna restauracja Base Camp Eatery to taki McDonald’s na łonie natury. Posiłki są z pół produktów, przygotowywane taśmowo i okropne. Ale mamy do wyboru sporo innych lokali, wierze że tam jest o niebo lepiej:

https://www.travelyosemite.com/lodging/dining

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy