Yellowstone

West Thumb Geyser Basin

Najstarszy park narodowy na świecie liczący aż 8980 km².

TYTUŁEM WSTĘPU

Z perspektywy czasu uważam, że jest to najbardziej niesamowity z parków. Wielki Kanion zawsze będzie moim numerem jeden, ale Yellowstone… tego nie da się opisać, trzeba zobaczyć.

Jest naprawdę daleko, my jechaliśmy dwa dni z pogranicza Arizony i Utah, było fantastycznie! Możecie też wrócić do Las Vegas, oddać auto, polecieć z przesiadką, ponownie wypożyczyć auto i kontynuować podróż. Niestety trzeba się pofatygować, ale gwarantuję, że warto.

Już sama trasa do parku zachęca, m.in. przejeżdżamy przez malowniczy Grand Teton National Park. Nasz cel jest w kształcie ósemki, co bardzo upraszcza zwiedzanie. Pierwszego dnia zwiedzamy lewą połówkę, drugiego prawą. Obie nie mogą bardziej się od siebie różnić, moją faworytką jest ta z gejzerami.

krajobraz Wyoming
Grand Teton

JACKSON

Znane i modne górskie miasteczko w amerykańskim stylu (ale niekiczowatym), pełne knajpek i sklepów, ja zaopatrzyłam się w polar, flanelową koszulę i ciepłe skarpety, co uratowało mnie wczesnym rankiem na szlaku (temperatura w okolicach zera, a ja w baletkach…)

Bear spray, czyli gaz na niedźwiedzie, zaleca się kupić, szanse są małe, wypadków nie ma, ale…
Chodząc po lesie, szczególnie jeśli nie jesteśmy w grupie, należy robić trochę hałasu, a zbliżając się do zakrętu, wręcz krzyknąć. Wszystko po to, by nie zaskoczyć zwierza.

nps.gov

NOCLEGI

Noclegi (2) są na naprawdę wysokim poziomie, co widać po cenach, za luksusowy uchodzi Lake Yellowstone Hotel, a Old Faithful Inn jest oszałamiający architektonicznie. Ja robiąc rezerwacje 5 miesięcy wcześniej, szybko przekonałam się, że jest to za późno.
Tak jak wspominałam, park jest w kształcie ósemki, co naturalnie wyznacza nam początek i koniec dziennej trasy, a tym samym, gdzie najwygodniej nocować. Oczywiście zawsze można się cofnąć, bez zatrzymywania po drodze nie zajmie to już tak dużo czasu.
Najsensowniejsze wydaje się:
– w zależności od pory przyjazdu, jeśli wieczorem to pierwszy nocleg powinien być niedaleko południowego wjazdu do parku:

https://www.gtlc.com/lodges/headwaters-lodge-at-flagg-ranch

https://www.gtlc.com/lodges/jackson-lake-lodge

* tu byliśmy zjeść (rezerwacja obowiązkowa), całość wygląda naprawdę nieźle

– albo już w Yellowstone, najniżej jest Grand Village Lodge
– jeśli w ciągu dnia, to możecie zwiedzić pierwszy odcinek trasy i zatrzymać się w Old Faithful Inn
– nocleg na górze, w Mammoth Hot Springs Hotel, my, ze względu na koszty, spaliśmy w miejscowości poza parkiem, tym samym zahaczając o Montanę, w Gardiner Guest House B&B (trzeba dzwonić, rezerwacja na słowo honoru, działająca w dwie strony, bo płacimy dopiero po przyjeździe, przytulnie i świetne jedzenie)
– jeśli zdecydujecie się na przylot samolotem, a lotnisko (np. w Helenie) wymuszałoby rozpoczęcie zwiedzania od północy, trzeba po prostu odwrócić kolejność, zasady zostają te same

www.nps.gov/yell/learn/photosmultimedia/photos_lodges.htm www.yellowstonenationalparklodges.com/

JEDZENIE

Im wyższy standard noclegu, tym lepsze. Oczywiście pamiętamy, że jesteśmy w parku i najważniejsze to nie być głodnym:)
Zaczynając zwiedzanie od dołu, tak czy siak skończycie dzień w Mammoth Hot Springs Hotel Dining Room, które jest na samej górze ósemki. My byliśmy i jest naprawdę ok. Drugiego dnia mieliśmy ochotę zjeść w Lake, ale bez rezerwacji nie ma szans. Są punkty, gdzie serwują tylko hamburgery, sprawdzajcie czy jedzenie na pewno jest i jakie.

https://www.nps.gov/media/video/view.htm?id=25425BD2-155D-451F-6780097FE7FE3DAF

ATRAKCJE

Niech was nie zwiedzie myśl, że piętnasty z kolei gejzer będzie nudny, nam podobał się każdy, bo są zupełnie różne!
Całość zwiedzamy z drewnianych kładek, które wiją się nad kolorowymi źródłami. Przy każdym przystanku jest parking.
Druga część parku jest zalesiona, pełna wodospadów, z żółtym kanionem. Na rozległych pastwiskach można podziwiać potężne stada bizonów, które lubią wyjść na drogę i zablokować ruch.

West Thumb Geyser Basin, parujące na tle jeziora gejzery, nieskończenie głębokie, lodowato niebieskie, odkrywające potencjał Yellowstone, pierwsze z całego parku opisane przez traperów odkrywających te dziwne tereny w 1820 roku

Erupcja Old Faithful, nie jest to największy gejzer, ale najpopularniejszy, wybuchający regularnie i najczęściej. W czasie erupcji w powietrze wyrzucane jest od 14 do 32 tysięcy litrów wrzącej wody na średnią wysokość ok.40 metrów

Grand Prismatic Spring, wizytówka parku, największe gorące źródło w Stanach Zjednoczonych, feeria kolorów wody porównywana z rozszczepieniem światła przez pryzmat, koniecznie obejrzyjcie najpierw z góry

Norris Geyser Basin, porcelanowy obszar, biało-szaro-niebieski, delikatny, rozmyty, piękny

Mammoth Hot Springs, osadowe tarasy trawertynowe

https://www.nps.gov/yell/planyourvisit/upload/YELL_Tear-Off_Map2016.pdf

Old Faithful
Biscuit Basin
Black Sand Basin
Grand Prismatic Spring, Midway Geyser Basin
Norris Geyser Basin
Mammoth Hot Springs
Lower Falls, Artist Point
stado bizonów na odcinku Canyon Village – Lake Village