Multnomah Falls

Multnomah Falls Benson Bridge - widok
Multnomah Falls

COLUMBIA RIVER GORGE

Columbia River Gorge National Scenic to chroniony obszar obejmujący ponad 128 km kanionu, w którym rzeka Columbia przecina Góry Kaskadowe, z imponującymi 122 metrowymi klifami, widokiem na Waszyngton na północy oraz góry i wodospady Oregonu na południu, jednocześnie wyznaczając pomiędzy tymi stanami granicę. Jest to największy tego typu obszar krajobrazowy w kraju. Określenie ‚wielki’ jest tak samo adekwatne jak przy Kanionie. Prócz tego tereny te to przede wszystkim mekka sportu. Wszelakiego. Na samej rzece znajdują się najlepsze warunki do żeglugi, a po całym dniu rekreacji czekają winnice, browary i farmy ze świeżym i naturalnym jedzeniem położone wzdłuż Hood River.

ATRAKCJE

Zanim dotrzecie do słynnego Multnomah Falls warto zacząć od Historic Columbia River Highway, będącej 32 km odnogą US Highway 30 i jedną z pierwszych amerykańskich dróg (1915), wybudowanej specjalnie pod zwiedzanie z auta. Postój obowiązkowy w Portland Women’s Forum State Scenic Viewpoint oraz Crown Point z Vista House.

Bridge of the Gods, jako fanka książek drogi, których akcja dzieje się oczywiście w Stanach Zjednoczonych, polecam ten most – symbol. Wybudowany w 1926, przecina Columbia River i jest częścią Pacific Crest National Scenic Trail. W fenomenalnej „Dzikiej drodze” Cheryl Strayed, autorka i jednocześnie bohaterka powieści, ten punkt obrała jako cel swojej 94 dniowej podróży przez szlak, pokonując 1770 km z plecakiem.

Zawsze widoczna na horyzoncie, Mount Hood, szczególnie jeśli nie planujecie odwiedzić parku narodowego Mt. Rainier. Najpiękniejsza widokówka powstanie przy Trillium Lake. Jeśli nie macie czasu na liczące 1600 km szlaki w Mt. Hood National Forest (albo chociaż Timberline Lodge!), koniecznie wybierzcie się na przejażdżkę Mt. Hood Scenic Byway, która łączy się z Historic Columbia River Highway.

Hiking, dawno nie widziałam takiego zróżnicowania terenu, od pustynnego po zielone lasy deszczowe. Mamy do wyboru wędrówki z namiotem jak i krótkie spacery. Po stronie Waszyngtonu jest 15 szlaków, a Oregon oferuje ich aż 45.

Jeszcze bardziej imponująca jest ilość wodospadów, ponieważ jest ich tutaj 77! Przechodząc do sedna. Multnomah Falls ze słynnym Benson Bridge, to najpopularniejsze i najczęściej odwiedzane miejsce w tym rejonie. Całoroczne wodospady, o łącznej wysokości 189 metrów, mimo że położone tuż przy wielopasmowej autostradzie i torach kolejowych, są po prostu piękne. Można spędzić tu kwadrans lub przejść 2 km odcinek szlaku Larch Mountain (213 m przewyższenia) i stanąć na szczycie, ewentualnie przeciąć Multnomah Creek i kontynuować Wahkeena Loop Trail (niecałe 8 km).

Multnomah Falls - droga wiadukt
Po krótkim tunelu biegnącym pod autostradą I-84, czeka jeszcze wiadukt kolejowy, który pociągi pokonują niestety cały czas. W oddali widać już Multnomah Falls.

HISTORIA PEWNEGO WESELA

Do dyspozycji mamy Multnomah Falls Lodge z restauracją, która znajduje się tuż obok. Z ciekawostek w 1995 roku 400-tonowa skała wielkości autobusu szkolnego spadła do naturalnego basenu u podstawy wodospadu, tworząc ogromną falę wody i odłamków, które zalały gości weselnych, który stali na moście Benson pozując do pamiątkowej fotografii. Na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał, spośród 20 osób 16 zostało zabranych do szpitala z drobnymi obrażeniami.

Pozostając przy ślubnych klimatach, przyszłe lub świeżo upieczone panny młode może zainteresować wodospad Bridal Veil. Jadąc z Portland będzie przed Multnomah Falls, a dzieli je tylko 10 minut jazdy. Warto wybrać się na jeden z dwóch szlaków, by dopełnić swoją wizytę w Columbia Gorge.

ZOBACZ INNE PARKI W STANIE OREGON

SAMUEL H. BOARDMAN STATE SCENIC CORRIDOR

CRATER LAKE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy