Kanion Antylopy

Upper Antelope Canyon
Upper Antelope Canyon

Od 1997 roku do Kanionu Antylopy, który został wcielony do Navajo Tribal Park, można wejść tylko mając wykupioną wycieczkę z przewodnikiem. Niezwykle popularny kanion szczelinowy, który stał się najczęściej odwiedzanym i fotografowanym miejscem w południowo-zachodniej Ameryce (a tak naprawdę na świecie), to oczywiście spektakularne dzieło natury, a konkretnie wody.

Kanion Antylopa znajduje się na terenie rezerwatu Indian Navajo, 450 km od Las Vegas (lub 620 km jadąc od południowej strony). Kiedyś nieznany zwykłemu turyście, teraz zatłoczony i przez wielu uważany za komercyjny, nadal pozostaje jednym z najbardziej zjawiskowych. Wbrew nazwie mamy do wyboru 2 części kanionu, otoczonego ponad 35 metrowymi pomarańczowymi ścianami, oddalone od siebie raptem o 7 km.

Upper Antelope Canyon (The Crack), popularniejszy i zdecydowanie bardziej oblegany dzięki występującym w nim słupom światła (ang. light beams), przedostającym się przez szczeliny nad naszymi głowami i spadającym na dno. W nich widać unoszące się drobiny wszechobecnego pyłu, ale nie potwierdzam, że trzeba jakoś specjalnie obawiać się o swój sprzęt. Pamiętajcie, że efekt, dla którego wybieracie się tutaj nie wystąpi przy zachmurzonym niebie. Upper Canyon jest również łatwiejszy. Nie ma żadnego schodzenia w dół. Po opuszczeniu samochodu, przechodzicie piaszczysty odcinek i wchodzicie bezpośrednio między poskręcane ściany kanionu.

Lower Antelope Canyon, (The Corkscrew) jest szerszy przy dnie i dłuższy, a dostać się do niego można wyłącznie schodząc po drabinkach. Początek jest wyjątkowo ciekawy, ponieważ będziecie przeciskać się przez szczelinę, żeby w końcu znaleźć się na dole. Ceny wejściówek są niższe, o rezerwacje łatwiej. Ale jeśli zależy wam na charakterystycznych zdjęciach ze słupami światła, tutaj ich nie zrobicie.

KTÓREGO ORGANIZATORA WYBRAĆ?

Zdecydowałam się na Navajo Tours. Mieszczą się tuż przy Kanionie Antylopy, podczas gdy pozostała trójka swoje siedziby ma w Page i stamtąd organizowany jest transport, jakieś 20 minut w jedną stronę (w Page godzina jest taka sama jak w całej Arizonie).
Czekaliśmy pod zadaszoną wiatą, nie ma tu absolutnie nic poza kasą, gorąc nie odpuszczał, ale po wejściu do… byliśmy w innym świecie.

Czas trwania standardowej wycieczki to 50-60 minut, na miejsce dowiozą was terenówkami (11 km). Bywa wąsko, ale jeśli chcecie wyjść poza strefę komfortu i zwiedzić nietypowe zakątki, warto.
My wybraliśmy ‚Guided Photography Tour’ (2-2,5h), dzięki której byliśmy tylko we dwoje, grupy musiały czekać, aż zrobimy idealne ujęcie, a przewodnik nie tylko pomagał ustawić aparat, żeby wydobyć z otaczającej nas atrakcji to co najlepsze, ale jeszcze przesypywał piach, tworząc ‚wodospady’. Przez ostatnie trzy lata ceny bardzo poszły do góry, ale i tak byśmy się zdecydowali. Niestety obecnie ta wycieczka już nie jest organizowana, zastąpioną ją ‚Guided Sightseers Tour’.

Do Lower Canyon zabiorą was dwie firmy, na miejsce dojeżdża się samemu.

https://navajotours.com

https://navajonationparks.org/guided-tour-operators/antelope-canyon-tour-operators/

REZERWACJA

W teorii nie jest obowiązkowa, ale bez niej szanse na wejście są praktycznie żadne. Płaci się na miejscu. Doliczą również 8$ na rzecz The Navajo Parks & Recreation. Jeśli zdecydujecie się na odwiedzenie obu kanionów, pokażcie rachunek, w przeciwnym razie obciążą was ponownie.

Light beams najlepsze są od 11:30 do 13:30 (tą godzinę wybraliśmy i było rewelacyjnie). Trzeba być 30-60 minut przed.
Zwróćcie uwagę na dostępne godziny i porównajcie z czasem, który zajmie wam dojazd. My mieliśmy do pokonania 180 km znad Wielkiego Kanionu i złamaliśmy po drodze sto przepisów drogowych, żeby zdążyć. Koniec końców byliśmy godzinę za wcześnie:)

Uczulam na strefy czasowe! Na miejscu używają daylight saving time (dst) w lecie, gdy większość obszarów Arizony nie. Telefon nie zauważy tej zmiany, a jest 1h różnicy.

Wejście może zostać w każdej chwili odwołane, jeśli będzie jakakolwiek szansa na deszcz (zagrożenie flash flood). Oczywiście nie ma co zakładać od razu najczarniejszego scenariusza, ale dobrze obejrzeć poniższy film, żeby zdać sobie sprawę z czym się mierzymy. Nie ma żartów. Nagranie przedstawia powódź błyskawiczną w 2013 roku. Najtragiczniejsza była ta w 1997, w czasie której utopiło się 11 osób… Od tamtej pory powzięto szczególne środki ostrożności jak instalacja metalowych drabinek przymocowanych do skały oraz system ostrzegania przy zmianie pogody.

https://www.youtube.com/watch?v=m44gkjMukP0

ATRAKCJE W POBLIŻU

Jakby kanion, w którym zrobiono najdroższe zdjęcie w historii, to było za mało;) w najbliższej okolicy czekają jeszcze trzy atrakcje, które musicie uwzględnić w swoich planach. Horseshoe Bend, słynna podkowa, którą tworzy rzeka Kolorado, Monument Valley, widokówka prosto z westernów, oraz może mniej oczywiste Four Corners Monument, jedyne miejsce, gdzie spotykają się cztery stany – Utah, Kolorado, Nowy Meksyk i Arizona.

Antelope Canyon - light beams

ZOBACZ INNE PARKI W STANIE ARIZONA

HORSESHOE BEND

WIELKI KANION

MONUMENT VALLEY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy