Joshua Tree

Park Narodowy Joshua Tree zajmuje obszar 3200 km².

Mając wolne popołudnie przed kolejną muzyczną dawką, weekend spędzaliśmy w okolicach Palm Desert na festiwalu Coachella, postanowiliśmy zwiedzić okolicę. Atrakcje mieliśmy zapewnione, dlatego też nie przeszło mi przez myśl, żeby po prostu spojrzeć na mapę. A okazało się, że raptem 40 mil dalej położony jest Park Narodowy Joshua Tree! Parków nigdy za dużo. Skuszona opinią, że jest bez porównania lepszy od Yosemite, ruszyliśmy w sam środek kwietniowego upału. Jakie było moje zdziwienie na miejscu!

Pustynia oczywiście rządzi się swoimi prawami, a park znajduje się na styku dwóch, Mojave i Colorado. Jest surowo, dominują wypłowiałe kolory, wyjątkiem jest wyróżniająca się zieleń drzew Jozuego, cienia praktycznie nie ma. Dla mnie trochę monotonnie. Dodam, że jestem największą miłośniczką około pustynnych klimatów Arizony czy Utah.

Key View

Po powrocie do domu, wciąż trochę naśmiewając się, odkryłam, że w różnorakich zestawieniach, park ten zajmuje czołowe miejsce wśród kalifornijskich atrakcji, a nawet uważany jest za jeden z najlepszych parków narodowych! Tyle osób nie może się mylić. Argumenty, na które do tej pory trafiłam i względnie do mnie przemówiły to, że potrafi zaskoczyć nawet doświadczonych turystów, wyróżnia się niepowtarzalnymi (tu faktycznie mogę wskazać Heart Rock czy Skull Rock) formacjami skalnymi, zachwyca pustynnym krajobrazem, szczególnie o zachodzie słońca. Można spędzić tu nawet kilka dni wędrując 27 trasami do ukrytych oaz czy opuszczonych miejsc, gdzie poszukiwano złota, wspinać się na mnóstwo głazów, a nocować pod namiotem. Innej infrastruktury na terenie parku nie ma. Pozwolenia nie są potrzebne.

Oczywiście każdy lubi co innego. Ja bardzo chciałabym odwiedzić Saguaro National Park, wierzę też, że sporo osób nie wyobraża sobie spędzić kilku godzin, nie wspominając o kilku dniach, kręcąc się przy kaktusach. Tak jak ja przy jukkach…
Ale. Jeśli będę ponownie w Kalifornii i będzie trochę po drodze, dam Joshua Tree jeszcze jedną szansę, bo wiem, że park pokazuje swoje prawdziwe oblicze wyłącznie podczas hikingu. Tym razem tego zabrakło, przede wszystkim z braku czasu, ale i wyobraźni, bo nie sądziłam, że ten krajobraz może być różnorodny. Mimo że mi się nie podobało, to żałuję, że nie było okazji do pieszej wędrówki. Chciałabym mieć pewność własnej opinii lub móc przyznać, że się pomyliłam.

https://www.nps.gov/jotr/planyourvisit/hiking.htm

https://www.alltrails.com/explore/parks/us/california/joshua-tree-national-park?ar[]=10106814