Great Smoky Mountains

Great Smoky Mountains zajmuje powierzchnię 2 114 km². W 2018 roku aż 11 421 200 osób zdecydowało się tu przyjechać, co czyni go najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w USA.

NOCLEG

Wjazd do Smoky jest bezpłatny. Główna droga, Newfound Gap, łącząca dwa stany na pograniczu, których Smoky leży, biegnie przez sam park. Tak naprawdę wylądowaliśmy w Tenneessee, mimo wjazdu od Karoliny Północnej. Ale to tylko dlatego, że największy wybór hoteli był w Gatlinburgu, upstrzonym, typowo amerykańskim miasteczku, do którego w życiu byśmy nie zawitali, gdyby nie jego położenie. Znalazłam cudowny Buckberry Lodge, kilka minut jazdy od centrum, w bardzo cichej i spokojnej okolicy, ze zjawiskowymi widokami z pokojowego balkonu.

http://buckberrylodge.com/

Jeśli komuś marzy się nocleg w jeszcze bardziej wyjątkowym miejscu, może skusić się na LeConte Lodge, znajdujący się na szczycie Mt. LeConte. Jedyna droga to wspinaczka. Rezerwacja graniczy z cudem.

POSIŁKI

Kolejny powód, dla którego wybrałam Gatlinburg. Ma dużą bazę restauracyjną, a jedzenie okazało się naprawdę niezłe. Od steków po fondue. Wyborne śniadania serwują w Crockett’s Breakfast Camp. Im wcześniej się tam pojawicie, tym lepiej. Za pierwszym razem czekaliśmy godzinę w kolejce. Za to przed 10 nie było praktycznie nikogo. Podczas zwiedzania parku przekąski i napoje są dostępne w Visitor Centers. Na szlakach oczywiście trzeba mieć własne zapasy.

ATRAKCJE

W parku nie ma absolutnie żadnego zasięgu. Miejcie to na uwadze.

Już na miejscu okazało się, że najpopularniejsze atrakcje również znajdują się po stronie Tenneessee. Przez pogodę, pierwszego dnia cały czas padało, nie udało nam się dotrzeć do punktów w Karolinie Północnej.
Poruszając się samochodem można zobaczyć bardzo niewiele. Ten park to przede wszystkim hiking, hiking i jeszcze raz hiking. Do tej pory nie byłam w żadnym parku, który by miał tak mało do zaoferowania tym, którzy na szlak niekoniecznie chcą się wybrać.

nps.gov

CADES COVE | Cades Cove Loop Road

Licząca prawie 18 km pętla, która prowadzi przez zieloną dolinę z górami w tle. Pewne jest, że spotkacie tutaj dziką zwierzynę, łącznie z niedźwiedziami. Jest to również trasa (jednokierunkowa) do Abrams Falls. Jeśli przegapicie zjazd, rozglądajcie się za łącznikiem, którym można zawrócić. Unikniecie przejazdu całej pętli jeszcze raz, a lubi być zakorkowana.

ROARING FORK MOTOR NATURE TRAIL | Grotto Falls

Kolejna pętla, która prowadzi bardzo wąską drogą przez głęboki las. Na rozgrzewkę można przejść się do jednego z wodospadów, chociaż te są dosyć skromne.

Cades Cove
Grotto Falls

CLINGMANS DOME

Najwyższy punkt w Great Smoky Mountains oraz całym Tennessee. W bezchmurny dzień widoczność sięga nawet 160 km. Prawie pod sam szczyt można podjechać samochodem. Z parkingu do wieży widokowej jest około 800 metrów mocno po górę, ale widoki są tego warte.

APPALACHIAN TRAIL
Słynny pieszy szlak, który przecina cały park i biegnie granicą obu stanów. Chyba nie umiałabym wybrać jednej pieszej trasy w Smoky, jest ich za dużo. Dlatego AT wydaje się idealnym kompromisem.

Pełna relacja z naszej dwudniowej wędrówki tutaj: Szlak Appalachów.

HIKING

Jest kilka najpopularniejszych punktów, do których warto się przejść: The Chimney Tops, Rainbow Falls, Andrews Bald, Alum Cave oraz Charlies Bunion, który ma dla mnie największy potencjał. Zdecydowalibyśmy się na ten fragment Szlaku Appalachów, gdyby nie to, że biegnie w przeciwnym kierunku do tego, który sobie założyliśmy.

https://www.nps.gov/grsm/planyourvisit/hiking.htm

https://www.nps.gov/grsm/planyourvisit/upload/GSMNP-Map_JUNE14-complete4-2.pdf

widok z Clingmans Dome
wieża widokowa Clingmans Dome

BLUE RIDGE PARKWAY

Trasa widokowa już poza Smoky, ale właśnie na niej zobaczymy najbardziej znane widokówki z parku.

Więcej zdjęć i opis znajdziesz tutaj: Blue Ridge Parkway

Blue Ridge Parkway