Congaree

Nieduży park narodowy, który liczy 109 km2

Młodziutki (2003) park narodowy, w którym zachował się największy obszar dawnego lasu liściastego, który pozostał na terenie Stanów Zjednoczonych. Nazywany Redwoods of the East, ponieważ tutejsze drzewa potrafią mierzyć nawet 51 metrów wysokości. Mowa o Champions Tree, których w roku 2009 naliczono aż 25 sztuk, uważanych za największe ze swojego gatunku.

Las zalewowy, bo tym jest Congaree National Park, jak na amerykańskie warunki zajmuje dosyć mały obszar, a piesze szlaki łącznie mierzą tylko 40 mil (64 km).

Wstęp jest bezpłatny.
Na miejscu nie ma możliwości zakupu czegokolwiek do jedzenia. Nie ma też opcji noclegowych poza polem namiotowym.

https://www.nps.gov/cong/planyourvisit/maps.htm

nps.gov

HIKING

https://www.nps.gov/cong/planyourvisit/trail-information.htm

Pół dnia będzie w zupełności wystarczające. Na szlakach nie ma żadnych wzniesień, niektóre prowadzą przez drewniane kładki, większość prowadzi przez obszary dzikiej przyrody, gdzie jedyną ingerencją człowieka było oznaczenie trasy. Będzie błoto (nie ma mowy o spacerze w klapkach), dużo krzaków przez gałęzie których trzeba się przedrzeć i komary! W Visitor Center możemy sprawdzić jaki poziom obecnie obowiązuje. My mieliśmy 4/6!
Las jest tak gęsty, że praktycznie nie widać nieba.

CEDAR CREEK

Jeśli marzą się wam filmowe widoki, których akcja dzieje się w Karolinie i chcecie poznać ten park od podszewki, niezbędny będzie kajak. Przeprawa rzeką Cedar Creek wszystko to gwarantuje, jednak trzeba się do niej przygotować. Przede wszystkim niezbędny jest własny sprzęt, tzn. na terenie parku nie ma wypożyczalni (najbliżej położona jest Columbia, mogą dowieźć kajaki na miejsce). Kajakowanie ma to do siebie, że zajmuje naprawdę sporo czasu, trzeba mieć kondycję, a prócz tego nigdy nie wiemy jakie warunki zastaniemy po drodze, chociażby powalone drzewa. Bardzo ważny jest też poziom wody. Przy 2,5 stopach (0,7 m) trzeba nastawić się na przenoszenie kajaka, a wyższym niż 8 stóp (2,43 m) pływanie nie jest zalecane.

Na wiosnę (kwiecień-czerwiec), kilka razy w miesiącu, organizowane są darmowe wycieczki z przewodnikiem. Rezerwacja obowiązkowa, sprzęt zapewniony:

https://www.nps.gov/cong/planyourvisit/wilderness-canoe-tours.htm

FIREFLIES FESTIVAL

Festiwal świetlików, urządzających wspaniały synchroniczny pokaz świetlny w czasie poszukiwania partnera. Okazja jest bardzo krótka, bo tylko od połowy maja do połowy czerwca.

photo Sam Wolfe