Congaree

Congaree Park Narodowy - boardwalk

Karolina Południowa w 2003 roku doczekała się swojego parku narodowego. Park Narodowy Congaree zajmuje powierzchnię 109 km2. Na jego terenie zachował się największy obszar dawnego lasu liściastego, który pozostał w Stanach Zjednoczonych. Nazywany Redwoods of the East, ponieważ tutejsze drzewa potrafią mierzyć nawet 51 metrów wysokości. Mowa o Champions Tree, których w roku 2009 naliczono aż 25 sztuk, uważanych za największe ze swojego gatunku.

Las zalewowy, bo tym jest Congaree National Park, jak na amerykańskie warunki zajmuje dosyć mały obszar, a piesze szlaki łącznie mierzą tylko 40 mil (64 km).

Wstęp bezpłatny.
Na miejscu nie ma możliwości zakupu czegokolwiek do jedzenia. Nie ma też opcji noclegowych poza polem namiotowym.

Congaree - mapa parku
nps.gov

HIKING

https://www.nps.gov/cong/planyourvisit/trail-information.htm

Pół dnia będzie w zupełności wystarczające. Na szlakach nie ma żadnych wzniesień, niektóre prowadzą przez drewniane kładki, a większość przez obszary dzikiej przyrody, gdzie jedyną ingerencją człowieka było oznaczenie trasy. Będzie błoto (nie ma mowy o spacerze w klapkach), dużo krzaków przez gałęzie których trzeba się przedrzeć i komary! W Visitor Center możemy sprawdzić jaki poziom obecnie obowiązuje. My mieliśmy 4/6!
Park Narodowy Congaree jest tak gęsty, że praktycznie nie widać nieba.

Boardwalk Loop Trail
Boardwalk Loop Trail - widok ze ścieżki
Boardwalk Loop Trail - gęsta roślinność
Boardwalk Loop Trail - bald cypress
Boardwalk Loop Trail - water tupelos
Boardwalk Loop Trail - las zalewowy
Boardwalk Loop Trail - dalej w las
Weston Lake Loop Trail
Boardwalk Loop Trail - dwarf palmettos
Boardwalk Loop Trail - odbicie

CEDAR CREEK

Jeśli marzą się wam filmowe widoki, których akcja dzieje się w Karolinie i chcecie poznać ten park od podszewki, niezbędny będzie kajak. Przeprawa rzeką Cedar Creek wszystko to gwarantuje, jednak trzeba się do niej przygotować. Przede wszystkim niezbędny jest własny sprzęt, tzn. na terenie parku nie ma wypożyczalni (najbliżej położona jest Columbia, mogą dowieźć kajaki na miejsce). Kajakowanie ma to do siebie, że zajmuje naprawdę sporo czasu, trzeba mieć kondycję, a prócz tego nigdy nie wiemy jakie warunki zastaniemy po drodze, chociażby powalone drzewa. Bardzo ważny jest też poziom wody. Przy 2,5 stopach (0,7 m) trzeba nastawić się na przenoszenie kajaka, a wyższym niż 8 stóp (2,43 m) pływanie nie jest zalecane.

Na wiosnę (kwiecień-czerwiec), kilka razy w miesiącu, organizowane są darmowe wycieczki z przewodnikiem. Rezerwacja obowiązkowa, sprzęt zapewniony:

https://www.nps.gov/cong/planyourvisit/wilderness-canoe-tours.htm

FIREFLIES FESTIVAL

Festiwal świetlików, urządzających wspaniały synchroniczny pokaz świetlny w czasie poszukiwania partnera. Okazja jest bardzo krótka, bo tylko od połowy maja do połowy czerwca.

Bluff Trail - świetliki
photo Sam Wolfe

ZOBACZ INNE PARKI W STANIE KAROLINA PÓŁNOCNA I POŁUDNIOWA

SZLAK APPALACHÓW

GREAT SMOKY MOUNTAINS

BLUE RIDGE PARKWAY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy