Olympic

Park Narodowy Olympic to spektakularne 3 734 km² z czego aż 95% to tereny dzikiej przyrody. Jako jedyny może zaoferować odwiedzającym, aż trzy ekosystemy. Wybrzeże Pacyfiku z różnokolorowymi rozgwiazdami odkrytymi przez potężne odpływy, mozaika prastarych lasów, które ze względu na ukształtowanie terenu położone są w najbardziej wilgotnym rejonie Stanów Zjednoczonych, oraz wysokie góry z zaśnieżonymi szczytami i 60 lodowcami, które jeszcze za mojego życia prawdopodobnie znikną...

Ruby Beach - widok ze ścieżki
Ruby Beach

Park Narodowy Olympic to spektakularne 3 734 km² z czego aż 95% to tereny dzikiej przyrody. Jako jedyny może zaoferować odwiedzającym, aż trzy ekosystemy. Wybrzeże Pacyfiku z różnokolorowymi rozgwiazdami odkrytymi przez potężne odpływy, mozaika prastarych lasów, które ze względu na ukształtowanie terenu położone są w najbardziej wilgotnym rejonie Stanów Zjednoczonych, oraz wysokie góry z zaśnieżonymi szczytami i 60 lodowcami, które jeszcze za mojego życia prawdopodobnie znikną…

Piętnastodniowa dniowa objazdówka przez trzy stany i pięć parków narodowych. Ruszyliśmy z Seattle, a pierwszym był właśnie Olympic. Przeznaczyliśmy na niego 3 dni, które moim zdaniem są wystarczające, ale… Planując trasę i wybierając atrakcje, które chcemy zobaczyć, nie zdawałam sobie sprawy i nie zauważyłam informacji o tym (a pojawia się w kilku miejscach na oficjalnej www), że główna i jedyna droga 101 biegnie wokół parku. Odległości, które trzeba pokonać pomiędzy punktami zajmują do kilku godzin! Albo wrócić się po ładowarkę do aparatu, która została na śniadaniu – gapiostwo kosztowało nas 90 minut jazdy w dwie strony:)

Jeśli chcecie zacząć zwiedzanie od visitor center, to tylko dwa są ‘po drodze’, przy czym jadąc z Seattle to odpowiednio 3h (2,5h promem) do Olympic National Park Visitor Center w Port Angeles i 4h do Hoh Rain Forest Visitor Center. Mimo informacji o funkcjonujących latem Ranger Stations to wszystkie (!) były nieczynne, prócz Kalaloch Ranger Station, w której obsługiwała nas wyjątkowo zorientowana pani i zrekompensowała trochę rozczarowanie i złość za stracony czas na dojazd do dwóch wcześniejszych, gdzie po prostu pocałowaliśmy klamkę.

Olympic - mapa parku
nps.gov

ATRAKCJE

STAIRCASE

Zawitaliśmy tu tylko ze względu na Ranger Station (nieczynne). Nieutwardzona droga wzdłuż jeziora jeszcze bardziej wydłużyła całą podróż i żeby nie poszła na marne, zdecydowaliśmy się na pierwszy spacer po Parku Olympic właśnie tutaj. Rapids Loop Trail + część North Fork Skokomish Trail to łatwe i bardzo krótkie szlaki, nic spektakularnego, szczególnie na tle pozostałych atrakcji, ale te zobaczyliśmy dopiero później. Staircase jako pierwsze zachwyciło zajawkami lasu deszczowego i błękitem wody.

Olympic Staircase - mapa parku
nps.gov
Staircaise - widok
Staircaise - woda
Staircaise - most
Staircaise - las deszczowy

QUINAULT RAIN FOREST

Tu mieliśmy nocleg i właśnie skończył się nam czas (z Seattle wyjechaliśmy po 9 rano). Ostatnie trzy godziny przed zachodem słońca spędziliśmy na Rain Forest Nature Trail, który był cudowny i podobno można spotkać wyjątkowego łosia Roosevelt. Nam się nie poszczęściło… Trasa jest bardzo łatwa, wiedzie przez bujne i zielone lasy deszczowe, promienie starają się przedrzeć przez te gęstwiny, a oczy trudno nacieszyć tyle wspaniałej przyrody wokół. O dziwo robi większe wrażenie niż Hoh Rain Forest, czego w życiu bym się nie spodziewała, może znowu przeważyło to, że Quinault Rain Forest zobaczyliśmy jako pierwszy. Ale przede wszystkim byliśmy zupełnie sami. Było to też jedyne miejsce, gdzie faktycznie na początku ścieżki dokuczały owady różnej maści. Byłam przerażona tym regionem czytając o komarach, gryzących muchach i innych. Poleciałam ze spakowaną siatką na głowę, zapasem antykomarowców i grubą apteczką z lekami antyhistaminowymi. Nic się z tego nie przydało.
Mąż po powrocie skusił się na paddle board, woda w jeziorze podobno zimna, ale krystaliczna, tym samym kusząca. Dla mnie nie dość mocno:)

Park Narodowy Olympic de facto zaczyna się po drugiej stronie Lake Quinault, ale nie bądźmy aż tak skrupulatni. Jest tu naprawdę pięknie, a Lodge i jej atmosfera sprawiają, że warto przejechać taki kawał.

Olympic Quinault - mapa parku
nps.gov
Rain Forest Nature Trail
Quinault Rain Forest
Rain Forest Nature Trail - drzewo
Quinault Rain Forest - ścieżka
Quinault Rain Forest - strumień

KALALOCH

Część Olympic National Park to 105 km surowej linii brzegowej, która jest zdecydowanie najpiękniejszą atrakcją na terenie parku. Plaże po prostu zwalają z nóg, tak samo charakterystyczne skały, które na dłuższą chwilę ocean uwalnia podczas odpływu (sprawdzenie godzin jest kluczowe, nie tylko żeby móc cokolwiek zobaczyć, ale też dla własnego bezpieczeństwa). Zapamiętajcie, gdzie jest wyjście!
Mamy aż osiem plaż do wyboru. My zdecydowaliśmy się na popularną Ruby Beach i Beach 3. Jeśli sądzicie, że jedna wystarczy, jesteście w błędzie. My nie mieliśmy czasu na więcej, a wielka szkoda. Każda z nich ma coś innego do zaoferowania, szumu oceanu nigdy za dużo, szerokie plaże ciągną się w nieskończoność, a morskie żyjątka potrafią zaszklić oczy. Spacer po tych plażach to ekstatyczne przeżycie i został naszym numer jeden całego wyjazdu.
Niedaleko Kalaloch Campground znajduje się Tree of Life (zwane też Tree Root Cave), jedno z najbardziej niezwykłych drzew jakie kiedykolwiek zobaczycie. Przeczące prawom grawitacji i natury. Jego korzenie zamiast stabilizować całość głęboko w ziemi, są na zewnątrz i opierają się o skały.

https://olympiccoast.noaa.gov/

Olympic Kalaloch - mapa parku
nps.gov
Ruby Beach - kłody drewna
Ruby Beach
Ruby Beach - odpływ
Ruby Beach - odbicie nieba
Ruby Beach - widok skałki
Ruby Beach - rozgwiazdy
Ruby Beach - tide pools
Ruby Beach - widok
Ruby Beach - rozgwiazda
Ruby Beach - Abbey Island
Beach 3 - widok
Beach 3 - plaża
Beach 3 - rozgwiazda
Beach 3 - tide pools
Beach 3 - wybrzeże

HOH RAIN FOREST

Pocztówki z Parku Narodowego Olympic są właśnie stąd. Las deszczowy. Bardzo zielone drzewa, a może raczej zieleń w kształcie drzew, mech, zwisające wąsy, paprocie. Dużo ludzi. My przeszliśmy się obowiązkowymi Hall of Mosses (1,28 km) i Spruce Nature (1,93 km). Ale też więcej niczego nie ma:/ co rozczarowuje, bo Hoh traktowałam jako najważniejszą atrakcję.
Opcja dla zaprawionych piechurów z całodniowym zapasem czasu to 28 km trasa Hoh River Trail prowadząca do Blue Glacier. Uczta.

Olympic Hoh Rain Forest - mapa parku
nps.gov
Hoh Rain Forest
Hoh Rain Forest - ścieżka
Hoh Rain Forest - Hall of Mosses
Hall of Mosses
Hall of Mosses - drzewa
Hall of Mosses - ścieżka
Hall of Mosses - korzenie
Hall of Mosses - widok

CAPE FLATTERY

Daleki zakątek Półwyspu Olympic należący do Indian, do którego warto się wybrać, jeśli lubicie poszarpaną, skalistą linię brzegową, kompletnie dziką i rozbijającą się o nią szafirową wodę. Kolejna pocztówka do kolekcji. Oczywiście tych klimatów jest całe mnóstwo chociażby w Oregonie, ale jeśli nie będziecie już nad oceanem, to Cape Flattery jest pozycją obowiązkową. Z Hoh Rain Forest jedzie się prawie 2 godziny, opuszczamy też Park Narodowy Olympic. Szlak, który prowadzi do tej atrakcji jest króciutki (1,2 km), trzeba mieć permit (10$), który można kupić w miasteczku Neah Bay, ostatnim przed Cape Flattery. Gdzie, nie wiedzieliśmy, bo to okazało się dopiero na miejscu. Zaryzykowaliśmy niespecjalnie z siebie dumni. Pogoda akurat tutaj była pod psem, ale efekt i tak gwarantowany.

* Makah Marina, muzeum w Makah Culture and Research Center, Makah Tribal Center (czynne do 17:00), Washburn’s General Store (19:00), Makah Mini Mart (22:00), Hobuck Beach Resort

Cape Flattery - skały
Cape Flattery - widok
Cape Flattery - taras widokowy
Cape Flattery - brzeg
Cape Flattery - wybrzeże
Cape Flattery - klify

SOL DUC

Gorące źródła sobie darowaliśmy. Kąpielisko nie zachęca, ścisk i wylęgarnia bakterii. Jeszcze gdyby było to w lesie, naturalne bajorko, to może. Ale wygląda jak kompleks basenów. Fuj. Za to przyroda oczywiście wynagradza. Przy Salmon Cascades Overlook naprawdę można zobaczyć łososie pokonujące rwącą rzekę, tylko trzeba być cierpliwym i wybrać sobie jeden punkt do obserwacji.
Większość wodospadów jakie widziałam w różnych parkach nie były specjalnie imponujące, raczej kończyły daną trasę i tyle. Żeby specjalnie dla nich iść to nie bardzo. Ale Sol Duc Falls (1,28 km w jedną stronę) położone są w pradawnym lesie, gdzie wszystko kapie, kropi, szemrzy, szumi, spływa, nawet jeśli wody nie widać. To właśnie jest Park Narodowy Olympic.

Olympic Sol Duc - mapa parku
nps.gov
Sol Duc Falls - strumień
Sol Duc Falls - szlak
Sol Duc Falls - wiata
Sol Duc Falls

HURRICANE RIDGE

Jeśli ktoś lubi góry i ich krajobraz, przestrzeń po wyjściu z lasu… Ja nie lubię. Nawet łąki nie były ładne, może wydeptane, chociaż stromo. Polecano nam atrakcję w postaci nieutwardzonej Obstruction Point Road, ale nastraszyli nas, że można opony przebić. Aż tak mi nie zależało. Czekała nas jeszcze droga z Port Angeles do Mt. Rainier, więc po krótkim spacerze po prostu stąd odjechaliśmy.

Hurricane Ridge - szlak
Hurricane Ridge - droga
Hurricane Ridge - szczyty
Hurricane Ridge - schronisko

https://www.nps.gov/olym/planyourvisit/day-hiking-at-olympic.htm

NOCLEGI

My zdecydowaliśmy się na Lake Quinault Lodge i Sol Duc Hot Springs Resort, ponieważ tylko one były dostępne i tym samym podyktowały kierunek zwiedzania parku. Gdybym zaczęła planować wyjazd z większym wyprzedzeniem, chyba odwróciłabym kolejność i zaczęła od północy (Visitor Center). Natomiast sama lokalizacja była bardzo dobra. Nocleg, swoją drogą wygląda obłędnie, w Lake Crescent Lodge uważam za zbyt bliski / zbyt daleki w zależności skąd jedziemy. Zastanowiłabym się nad Kalaloch Lodge ze względu na położenie przy plażach. Zawsze to 40 minut dłużej w łóżku:)

https://www.nps.gov/olym/planyourvisit/lodging.htm

POSIŁKI

Droga 101 biegnie też przez małe mieścinki, gdzie są stacje benzynowe i sklepy spożywcze. Śniadanie najlepiej zjeść w swojej lodge, a jeśli czas nie pozwala, tak jak nam, gdy spieszyliśmy się na odpływ i wyjechaliśmy godzinę przed rozpoczęciem serwisu, to w najbliższym miejscu z noclegami (widok w Kalaloch Lodge gratis). Posiłki w parkowych kwaterach są naprawdę smaczne, w ogóle na tej wycieczce byliśmy zadowoleni z jedzenia. Z obiadem jest zawsze nie po drodze, ale kaloryczne śniadanie powinno wystarczyć do kolacji plus niezastąpione batoniki energetyczne.
W Hurricane Ridge serwują wyłącznie hamburgery i to takie najgorszej jakości.

ZOBACZ INNE PARKI W STANIE WASZYNGTON

NORTH CASCADES

MT. RAINIER

o mnie

pobrane
Monika Jończyk

Autorka bloga

Nazywam się Monika, jestem ostatnim rocznikiem starej matury i 4-letniego liceum, absolwentką prawa, a swoją karierę porzuciłam tuż przed egzaminem zawodowym, żeby zastosować myśl, że żałować będę tylko tego czego nie zrobiłam.

facebook

najlepsze posty

newsletter

Bądź na bieżąco!

Przekraczając granicę większość podróżnych musi okazać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy ponad planowany pobyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry

Ta strona korzysta z plików cookies. Zobacz więcej informacji.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close