5 najpiękniejszych książek podróżniczych o USA

Papierowe wydania książek o amerykańskiej przyrodzie, szczególnie tak zwane coffee table books, budzą moją ciekawość i radość jak przed podróżą. Zdecydowanie większe i cięższe, właśnie kolejny raz wybrałam się z moim ulubionym zestawem, na który potrzeba osobnej walizki, nie tylko świetnie wyglądają, ale przez kilkaset stron zabierają w niezwykłą drogę po parkach narodowych i najpiękniejszych szlakach USA. Niestety nie ma takich albumów po polsku, moje są obklejone karteczkami z tłumaczeniem, a dzięki tematyce jestem zmotywowana! 

Te 5 książek pachnie przygodą! Wciąga już od pierwszych stron, ba, okładki, które przewracam bardzo powoli, chłonąć każde słowo i zatrzymując się na spektakularnych zdjęciach. Wszystkie do kupienia na Amazon.

Exploring All the National Parks
ROAMING AMERICA

Renee & Matthew Hahnel

Mój numer jeden z kilku powodów. Autorzy, para fotografów, po pierwszej wizycie w Yosemite, Mount Rainier i Glacier, pokochali te tereny tak bardzo, że postanowili na stałe przeprowadzić się do Stanów, co udało się dzięki loterii wizowej. To jest moment, w którym się z nimi identyfikuję. Ale na życia chcę się zamienić po przeczytaniu o ich 7 miesięcznej wyprawie przez 59 parków narodowych, która w dodatku była zawodowym zleceniem! Powstała książka jest po prostu piękna, z detalami, które sprawiają, że mamy do czynienia z pozycją naprawdę wyjątkową. Zdjęcia mają swoją kolorystykę, bije z nich magia, a pod towarzyszącymi opisami znajdziecie informacje kiedy najlepiej jechać, gdzie się zatrzymać i co trzeba zobaczyć.

Roaming America

AMERICA’S BEST DAY HIKES
Spectacular Single-Day Hikes Across the States

Deren Dellinger

Już 14 stron wstępu, na których autor tłumaczy czym się kierował wybierając akurat te trasy, dlaczego nie znajdziemy w jego książce Szlaku Appalachów i Pacific Crest Trail oraz co jest podczas pieszych wędrówek najważniejsze, świadczy jak wartościowa jest to książka. Opisy poszczególnych szlaków zawierają mapy, wskazówki jak się przygotować i dotrzeć na początek, co czasem wcale nie jest takie oczywiste.

America's best day hikes

Wandelust USA
The Great American Hike

Cam Honan

Muszę zacząć od tego, że za powstanie tej książki odpowiada wydawnictwo Gestalten, czyli mamy do czynienia z dziełem sztuki. Lubicie chodzić? Cam Honan pokonał 96 500 km! Wanderlust USA to zbiór 30 wędrówek, od trzy godzinnych po kilkunastodniowe, od czołowych po zupełnie nieznane. Z fenomenalnymi zdjęciami, solidnym opisem, specjalnie zaprojektowanymi mapami i dodatkowymi kartami informacyjnymi. Bonus w postaci 20 tras jeszcze na sam koniec.

Wanderlust USA

American National Parks
Alaska, Northern & Eastern USA

Melanie Pawlitzki & Sabine v. Kienlin

26 parków, ale na prawie 600 stronach! Ten album to przede wszystkim oszałamiające zdjęcia, na których uwieczniono kwintesencję każdego z nich. Krótki komentarz (w 6 językach) jest tylko dopełnieniem, te widoki nie potrzebują słów zachęty. Chyba nawet lepiej, że jest to tylko kilka zdań, ponieważ chcesz zobaczyć więcej i przewrócić kartkę. Dokładne mapy od National Park Service studzą czytelnika ukazując ogrom obszaru, szczególnie tych alaskańskich. Przeglądając tą książkę nie sposób wybrać najpiękniejszego parku. Chcesz wyruszyć w podróż już teraz, natychmiast. Ja podziwiając fotografie z North Cascades zastanawiam się czy byłam w tym samym parku…
Druga część, Pacific Islands, Western & Southern USA, przedstawiająca pozostałe 32 parki, o dziwo nie zachwyciła mnie już tak bardzo, ale nadal jest to świetny album. Gdybym miała zdecydować się tylko na jedną z nich, na pewno byłaby to Alaska i północno-wschodnie Stany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *